Vrací se vám chřipka? Třeba za to může vysavač !

Źena nemocná chřikou. Léčení vodním vysavačem Hyla a medvěděm

Virus, který způsobuje chřipku, není jeden. Sice to není žádný super virus a koronavirus už vůbec ne, nicméně všechny spojuje prudký nástup nemoci. Záleží na tom,které místo v těle viry napadnou.

Klasická chřipka napadá dýchací cesty. Jsme slabí jako čaj, bolí všechny svaly a klouby, máte vysokou teplotu a jsme rádi, že můžeme ležet.

Žaludeční viróza neboli střevní chřipka nás naopak zvedne a předkloní. Infekce se totiž usídlila v tenkém střevě a tak z nás jde všechno horem dolem. Oboje stačí zažít jen jednou. Jak se vyhneme opakování ?

Viry chřipky se šíří vzduchem

Dýchací maska při chřipce zdraví neochrání

Čím více lidí je na jednom místě, tím jsou podmínky pro rozšíření chřipky lepší. Proti jejich vdechnutí nebo polknutí se do jisté míry můžete chránit maskou nebo rouškou. Je to i ohleduplnosti nemocných, kteří z nějakého důvodu nemohou ležet a musí k lékaři nebo do práce. Ti chrání rouškou svoje okolí.

Viry si ale domů samozřejmě přineseme na oblečení, rukou, vlasech a jiných věcech. Když je doma někdo nemocný, tak se naše šance na nakažení prudce zvyšuje.

O tom, jak dlouho viry chřipky vydrží být nakažlivé bez hostitele se diskutuje. Podle výzkumů to záleží na teplotě a materiálu plochy na které jsou. Obecně platí týden až 14 dnů za běžné teploty.

Když se vám chřipka stále vrací nebo si ji doma předáváte

Musíte změnit svoje hygienické návyky. Jak se říká: poprvé za napadení může útočník. Podruhé už já.

Při chřipce, ať už střevní nebo normální, si myjte často ruce.

Je to ta nejjednodušší zásada, ale je nejčastěji podceňovaná. Nemusíte být paranoidní jako Sheldon z Velkého třesku, ale kdykoli odněkud přijdete, umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou. Alespoň 20 vteřin a poctivě i mezi prsty a hřbet ruky.

Dezinfekční gel v kabelce nebo na pracovním stole se také hodí. Kolegové se mohou škaredit, ale trpět za vás nebudou.

Při úklidu přidávejte dezinfekci

Dezinfekce do vodních vysavačů

Dezinfekcí je mnoho druhů. Většinou si člověk vzpomene na nemocniční zápach, ale tak to nemusí být. V eshopu si vyberete z účinných dezinfekcí, které prakticky nejsou cítit. Stříkněte si je na papírovou utěrku a přejeďte s ní plochy , kde se usazuje prach. Pracovní desku kuchyňské linky, stoly, konferenční stolek, poličky.

V koupelně dodesinfekce občas namočte zubní kartáček a po skončení chřipky si raději kupte nový. Hřebeny, kelímky s krémy, všechno opláchněte. Ručníky přeperte alespoň na 60 stupňů.

Pokud je společný záchod a koupelna a máte střevní chřipku, počítejte s tím že při zvracení létají drobounké částečky obsahující tisíce virů až 4 metry daleko. Na nakažení při tom stačí spolknout jen 10 virů.

Vysavač ? To je skládka choroboplodných zárodků, virů, bakterií a plísní.

V klasickém vysavači se uskladňuje prach, stará kůže, vlasy, drobky, mrtvý hmyz. To vše proloženo viry, bakteriemi a plísněmi. Při každém úklidu si právě tyto nejmenší patogeny foukáte zpátky do bytu. Při tom se jednoduše znovu nakazíte, protože vaše imunita není po nemoci zrovna na výši.

Nenechte se zmást robotickým vysavačem. Uvnitř je to samé. Jeho jedinou výhodou je, že při ježdění nevíří tolik infikovaného prachu jako klasický vysavač. Viry v něm mohou být aktivní až 14 dní.

Dezinfekce vodního vysavače při chřipce nebo jiné virové nákaze

Vodní vysavač certifikovaný Ministerstvem zdravotnictví jako zdravotní prostředek Hyla

Vodní vysavač Hyla má oproti jiným spoustu výhod. Nádoba je otevřená a dobře se čistí. Separátor se čistí sám. Motorová hlava je s jediným vypínačem bez prolisů a ovladačů. Tím pádem stačí do vody v nádobě přidat dezinfekci na závěreční čištění vzduchu a otřít motorovou hlavu seshora.

Prach s viry z poliček, matrace a podlahy odsajete – nevíříte. Ve vodě s desinfekcí viry nemají šanci. Ani kdyby to byl koronavir. Na konec je vylijete do záchoda a jsou z bytu definitivně pryč.

Vyčištění a dezinfekce klasického vysavače

Problém klasických vysavačů je v tom, že i když vymyjete a vytřete část, kde je sáček a případně HEPA filtr, zůstane neošetřená oblast kolem motoru. Ideální je po epidemii chřipky vysavač nechat zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Jinak si v něm budete skladovat potencionálně nebezpečnou další nákazu.

Sáčkový vysavač dezinfekce po chřipce

Postup čištění a dezinfekce vysavače:

  1. Vyhoďte filtry a sáček a dejte vše nové
  2. Pečlivě vyčistěte vnitřek vysavače, nádobu na hrubé nečistoty, celý povrch včetně koleček
  3. Vlhkým hadrem sdezinfekcí vytřete vnitřek vysavače.

Dezinfekce robotického vysavače

U robotického vysavače pečlivě dezinfekcí omyjte válce i nádobu na nečistoty. Vnějšek jen otřete vlhkou utěrkou , na kterou jste stříkly dezinfekci.

Pokud má váš robotický vysavač funkci vytírání, vyperte přídavné mopy na 90 stupňů a do vody, kterou si je vysavač vlhčí, přidávejte dezinfekci po celou dobu onemocnění člena vaší rodiny.

Líbí se vám článek ? Dejte mu like a nasdílejte ho dál 🙂