Pomocí potahů, které se přizpůsobí tvaru každého křesla, můžeme měnit vzhled obýváku každého půl roku za rozumné peníze. Vyřešíme tím špinění sedačky od psů a koček, malých dětí. Případně od montérek partnera, který se odmítá převléknout po příchodu z dílny.
Při jejich pořízení máme na výběr několik druhů potahové látky. Některá je hladká, jiná mají výraznou prostorovou strukturu, další zase spoustu jemných skladů. Samotný potah je v podstatě pružný pytel, který se musí přizpůsobit křeslu pomocí upevňovacích molitanových válečků.
Obsah
Výrazná prostorová struktura potahů je tvořena drobnými sklady a kapsičkami. Jinak by se potah nenatáhl. Když si na křeslo sedneme, tak potah trochu povolí. Tím se sklady se otevřou a prach a volné nečistoty se přesunou do nich. A pak přijde sobota, den úklidu.
Nejjednodušší je potahy vysávat vysavačem. Není je potřeba sundávat a znovu napínat. Pokud máte vibrační kartáč a Hylu, tak je to sranda.
Rotující kartáč umí sáhnout do skladů a komůrek, při tom vibruje, takže vysáváme i starou kůži napadanou pod potah. Mřížka nasazená před kartáčem brání nasátí volného potahu a sedačka je čistá než bys řekl švec.
O něco hůř to jde vysávání pružných potahů obyčejnou hubicí. Jak je z názvu patrné, tak pruží a dochází k nasávání potahu do hubice. Hubice po potahu jen jezdí a do skladů se prakticky nedostane. Pomůžete si multifunkční hubicí, kterou můžete nasadit na obyčejný vysavač. Je vybavená jednostrannými kartáčky, takže si otevřete sklad, vysajete drobky, ale ne látku.
Z křesel a sedačky vyndáme napínací molitanové válečky, elastický potah opatrně sundáme a nejlépe ve dvou venku vytřepeme. Při třepání ho musíme různě napínat, aby se nečistoty vysypaly. Opatrně potah sundáváme proto, abychom nevysypaly všechny nečistoty rovnou v bytě.
Po sundání potahu je dobré křesla vyluxovat, nejlépe klepačem. Většina potahů bohužel nezabrání propadávání různých organických zbytků do křesla.
Šupinky kůže z našeho pozadí, jemné drobečky, chlupy atd. jsou přeci jenom cítit a čím dříve se jich zbavíme, tím lépe.
Je to podobná situace jako u matrace a prostěradla. Matraci také vysáváme při každém převlékání, aby jsme si v ložnici nepěstovaly alergeny z roztočů.
Máme doma dvě kočky a tak vím o čem mluvím. Chlupy jsou všude. U psů je to horší, protože mají kožich mastnější a čím starší pes, tím je jeho kožich víc cítit. Bohužel celý byt má potom určitý odér, který majitel už ani nevnímá. Pomůže koupání psa ve speciálním šamponu proti zápachu – stačí jednou za tři týdny.
Samotná křesla a sedačku je potřeba ještě před překrytím strečovým potahem vyprat. Opět pomůže multifunkční Hyla – mokrý program se jmenuje Nimbus a jak správně vyprat sedačku se dozvíte tady. Před zabalením do potahu nechte sedačku uschnout!
Při praní potahu postupujeme vždy podle instrukcí výrobce. Některé jsou ošetřeny antimikrobiální technologií, aby se v ní nemnožili bakterie a jiné mikroorganismy, což se u domácích zvířat může hodit.
Když z potahů potřebujete dostat zvířecí moč, zbytky exkrementů nebo zvratky, tak oceníte enzymatický čistič Capsüll neutralizor. Před praním ho použijte a máte jistotu, že se na to místo pes ani kočka nebudou vracet, natož aby si ho pravidelně značkovaly. Stejně ho uplatníte i na křesle nebo sedačce, protože se loužička většinou zasákne. Zvířata by moč cítila i přes vypraný potah a práce s praním by přišla nazmar
Můžete ho mít doma taky. Špičkově pere vzduch, což je v době rýmy, chřipky a koronavirů jako výhra v loterii. Rychle a pořádně si s ní uklidíte ať koberce, tak hladké plochy. A na dobře vyklepaných matracích bez staré kůže a výkalů roztočů se spí jak na obláčku. Vyzkoušejte si ji !