Jak udržet strečové potahy čisté. Vysávat nebo prát?

Pejsek-na-strecovem-potahu-970x970

Pomocí potahů, které se přizpůsobí tvaru každého křesla, můžeme měnit vzhled obýváku každého půl roku za rozumné peníze. Vyřešíme tím špinění sedačky od psů a koček, malých dětí. Případně od montérek partnera, který se odmítá převléknout po příchodu z dílny.

Při jejich pořízení máme na výběr několik druhů potahové látky. Některá je hladká, jiná mají výraznou prostorovou strukturu, další zase spoustu jemných skladů. Samotný potah je v podstatě pružný pytel, který se musí přizpůsobit křeslu pomocí upevňovacích molitanových válečků.

Nadřete se podle toho, jaký potah vyberete

Čím je potah členitější, tím více čurbesu se do něj schová.

Výrazná prostorová struktura potahů může působit nádherně. Je tvořena drobnými sklady a kapsičkami ( jinak by se potah nenatáhl).

Když si na křeslo sedneme, tak potah trochu povolí. Tím se sklady otevřou a prach a volné nečistoty se přesunou do nich. A pak přijde sobota, den úklidu.

Vysávejte napínací potahy bez sundávání

Vysávání s klepačem Hyla - hloubkové čištění koberců

Nejjednodušší je potahy vysávat vysavačem s klepačem. Není je potřeba sundávat a znovu napínat. Pokud máte vibrační kartáč a Hylu, tak je to sranda.

Rotující kartáč umí sáhnout do skladů a komůrek, při tom vibruje, takže vysáváme i starou kůži napadanou pod potah. Mřížka nasazená před kartáčem brání nasátí volného potahu a sedačka je čistá než bys řekl švec.

O něco hůř to jde vysávání pružných potahů obyčejnou hubicí. Jak je z názvu patrné, tak pruží a dochází k nasávání potahu do hubice. Hubice po potahu jen jezdí a do skladů se prakticky nedostane.

Pomůžete si multifunkční hubicí, kterou můžete nasadit na obyčejný vysavač. Je vybavená jednostrannými kartáčky, takže si sklad otevřete, vysajete drobky, ale ne látku.

Třepání je (zadarmo) práce

Pejsek-na-strecovem-potahu-970x970

Z křesel a sedačky vyndáme napínací molitanové válečky, elastický potah opatrně sundáme a nejlépe ve dvou venku vytřepeme.

Při třepání potah musíme různě napínat, aby se nečistoty vysypaly. Opatrně potah sundáváme proto, abychom nevysypaly nečistoty už v bytě.

Po sundání potahu je dobré křesla vyluxovat, nejlépe klepačem. Většina potahů bohužel nezabrání propadávání různých organických zbytků do křesla.

Šupinky kůže z našeho pozadí, jemné drobečky, chlupy atd. jsou časem cítit a čím dříve se jich zbavíme, tím lépe.

článek roztoč postel nespíš sám

Je to podobná situace jako u matrace a prostěradla. Matraci také vysáváme při každém převlékání, aby jsme si vložnici nepěstovaly alergeny z roztočů.

Jediná nevýhoda téhle techniky je, že při opětovném natahování potahů mám někdy pocit, že mi mezitím křesla někdo vyměnil. Nebo že se potahy smrskly.

Když jsou doma psi a kočky, tak je vyprání potahů jistota

Pes kočka přípravek na neutralizaci zápachu pelíšků

Máme doma dvě kočky a tak vím o čem mluvím. Chlupy jsou všude.

U psů je to horší, protože mají kožich mastnější a čím starší pes, tím je jeho kožich víc cítit. Bohužel celý byt má potom určitý odér, který majitel už ani nevnímá. Pomůže koupání psa ve speciálním šamponu proti zápachu – stačí jednou za tři týdny.

Pro bleskové odstranění zápachu zvířat z potahu mám vyzkoušený přípravek od Purodoralab, který je určený na čištěný pelíšků a zvířecích dek. Funguje okamžitě, protože zápach neutralizuje na molekulární bázi ( prostě změní molekulu zápachu na jinou co nesmrdí).

Zápach tedy nepřekryje nějakou vůní, ale okamžitě ho odstraní. Pořídíte si ho v eshopu stejně jako další přípravky.

Praní potahů

Při praní potahu postupujeme vždy podle instrukcí výrobce. Některé jsou ošetřeny antimikrobiální technologií, aby se v ní nemnožili bakterie a jiné mikroorganismy, což se u domácích zvířat může hodit.

štěně na gauči se strečovým potahem vysávaným vodním vysavačem hyla

Když z potahů potřebujete dostat zvířecí moč, zbytky exkrementů nebo zvratky, tak oceníte Odstraňovač zápachu pelíšků pro psy a kočky

Před praním ho použijte a máte jistotu, že se na to místo pes ani kočka nebudou vracet, natož aby si ho pravidelně značkovaly.

Stejně čistič uplatníte i na křesle nebo sedačce, protože se loužička většinou zasákne. Zvířata pak zbytky moče cítí i přes vypraný potah a práce s praním by přišla nazmar, protože by tam zase chodila čůrat.

Multifunkční vodní vysavač Hyla nám pomáhá už dlouho

Je dobře, když samotná křesla a sedačku ještě před prvním překrytím strečovým potahem vyperete. Opět pomůže multifunkční Hyla – mokrý program se jmenuje Nimbus a jak správně vyprat sedačku se dozvíte tady. Před zabalením do potahu nechte sedačku uschnout!

Hylu můžete mít doma taky. Špičkově pere vzduch, což je v době rýmy, chřipky a koronavirů jako výhra v loterii. Rychle a pořádně si s ní uklidíte jak koberce, tak hladké plochy.

A vposteli na dobře vyklepaných matracích bez staré kůže a výkalů roztočů se spí jak na obláčku. Vyzkoušejte si ji !