Šantítko pro kocoura. Jak udržíte kočku na zahradě

Kocour a šanta kočičí šantítko

Chcete kočkám fakt udělat radost? Vysaďte jim na zahradě šantu. A uvidíte jak rychle bude po ní. Kočky jsou jak kdyby si něčeho šlehly. Lístky okusují, v holých větvičkách se válí a zbydou kořínky. Pak už jen kocouři chodí pravidelně kontrolovat, jestli chudinka šanta nevystrčila nějaký pupen nad zem.

Protože je ze šanty taky dobrý čaj, nastal boj o to, kdo bude rychlejší. Nejdřív jsem šanty pořídil víc. Říkám si, podělíme se. Ani náhodou, řekly kočky.

Zkusil jsem laťkovou konstrukci. Zkusil jsem různé košíčky. Dokonce sklenici. Buďto zábrany kočky zlikvidovaly, nebo šanta pošla sama.

Nakonec se osvědčila kapsa z králikářského pletiva, pevně přibitá dvěma kolíky do země.

Návod na šantítko

Stačí pruh králikářského pletiva cca 30 cm široký (šířka je výška budoucího šantítka). To co jsem použil já, mělo čtvercové otvory 1,5 x1,5 cm. Pak už stačí jen nůžky na plech a kombinačky

Postup při výrobě

  1. Nůžkami odstřihnete pruh pletiva tak, aby jste stříhaly zhruba uprostřed dírek. “Cancourky” drátu použijete na sešití kapsy šantítka. Boční drátky si nechte delší. Šířka pruhu určuje výšku budoucího šantítka – čím vyšší tím větší šanta bude, ale zase na druhou stranu ho kočky lépe vyvrátí. Těch 30 cm je tak akorát.
  2. Z pletiva uděláme válec. Opatrně pás pletiva srolujte, ať se nepíchnete nebo neškrábnete o volné drátky.
  3. Na kratší straně z nich kleštěmi udělejte háčky a těmi sepneme pletivo do pružného válce. Háčky kleštěmi vždy pořádně zmáčkněte, aby nevyčnívaly volné konce drátků, o které by se kočky (nebo vy) mohly zranit.
  4. Válec na jedné straně splácneme a sešijeme horní stranu pomocí kleští – opět si z volných konců drátků tvoříme háčky, které zahneme tak jako na obrázku. Vznikne tak kapsa, která bude chránit rostlinu šanty.
  5. Připravíme si dva dřevěné kolíky, kterými šantítko pevně přibijeme do země. Já jsme mezi nimi ještě natáhl pevný drát, takže i když se kocouři o šantítko silně otírají , drží na svém místě,

Výhoda – kočky se drží na zahradě na jednom místě

Vždycky jako první jdou zkontrolovat, jestli šanta nevystrčila další lístek. Přestože jsou obě kastrované , tak se stávalo že někam vyrazily a většinou se vracely zraněné. To přestalo a skončily také návštěvy cizích kocourů, respektive už nejsou označkované futra, auta a další významná místa v zahradě (tolik).

Finta jeden záchod

Protože kočky samozřejmě chodily čůrat a kakat na záhony, nechal jsem jim jeden proužek uhrabaného asuchého záhonku. To suché je důležité – pokud ostatní záhonky jednou denně zalejete, nepůjdou tam. Ten “jejich” pak na podzim pořádně zryju a ušetřím za koňský hnůj.

Když cizí kocour označkuje fasádu

Dezinfekce a odstraňovač zápachu zvířat

Může to být váš oblíbený strom, keříček růží, kolo od auta nebo branka do zahrady, co smrdí kocouřinou.

Osvědčil se mi přípravek od Purodoralab Kombinovaná dezinfekce s odstraňovačem zápachu zvířat 3v1. Výhodou je, že je to i mycí prostředek a dezinfekce, ale přitom se rozloží do 28 dní od aplikace. Takže nezůstanou žádné chemické jedy.

Funguje prakticky okamžitě. Dá se použít i na beton a stromy a pokud přípravkem umyjete označkované předměty včas, než se stihnout stát rozcestníkem pro všechny kočky z okolí, tak se označkování neopakuje.

Naředíte, umyjete a hotovo, smrad je pryč.

Líbí se vám článek? Tak mu dejte Like a sdílejte ho 🙂