Jednou z možností je chovat doma pořádně hladovou žábu. Problém může být, co s ní…
Malí černí mravenci v bytě
Při likvidaci drobných mravenců bez chemie je důležitá rychlost. Pokud už jich je tolik, že nevidíte podlahu, tak je pozdě. Nejčastěji objevíme malé černé mravence v bytě na jaře. Žluté nebo světle hnědé mravence faraony pak po celý rok.
Každý druh mravenců má jiné požadavky na životní podmínky, nicméně výskyt obou může přinést hygienické potíže. Dokážou totiž kontaminovat všechny potraviny, které objeví. Včetně granulí pro psy a kočky.
Černé mravence najdeme nejčastěji do jara do podzimu po rojení. Mnohem drobnější hnědí faraoni se k nám mohou nastěhovat kdykoli v průběhu roku.
Okřídlená královna přiletí nejčastěji oknem během větrání. Jakmile najde příhodnou skulinku pro založení mravenčí kolonie v dosahu zdroje potravy a vody, dá se do práce.
Stačí jí i větší květináč se suchomilnou kytkou. Brzo v něm můžete pozorovat typické hromádky ze suchých zrnek a řetízky mravenců, které shánějí co se dá.
Proti uhnízdění černých mravenců tak stačí sítě na oknech při větrání a zavírat dveře.
Světlouncí mravenečci jsou teplomilní a nepotřebují zdroj vody. Svoje hnízdy dokáží umístit mimo dosah – v garnyžích, škvírách v betonové podlaze nebo dutinách nábytku.
Na rozdíl od černých mravenců dokáží mravenčí hnízda a jejich královny do jisté míry spolupracovat a o to je jejich vyhubení obtížnější.
Ideální je zkombinovat několik věcí:
Nejlepší obranou proti mravencům je nedat jim důvod, aby se k vám nastěhovali. Mějte byt vždy čistý – žádné drobky na zemi, žádné otevřené balíčky jídla. Všechny potraviny skladujte v uzavíratelných nádobách.
Nezapomeňte zkontrolovat i skrytá místa – za lednicí, pod troubou, ve spíži. Mravenci jsou mistři v hledání cest, proto utěsněte praskliny v oknech, dveřích a zdech.
Vyplatí se jednou za čas kompletně vyklidit a důkladně vysát spíž a všechny prostory pro potraviny. Je to i prevence proti molům.
Do lednice mravenci nechodí. Pokud se ztrácí jídlo odtamtud, je lepší zámek.
Pokud vidíte mravenčí cestičku, vysávejte ji až ke škvírce nebo místo, ze kterého lezou. Ideálně vodním vysavačem. Výhody vodního vysavače Hyla oproti klasickým vysavačům:
Po vysátí škvír a spárek, odkud lezou mravenci, je pak zamázněte silikonovým tmelem.
Mravenci si svoje cestičky značkují pachem. Proto funguje, když do vody na vytírání přidáte aromatické vůně, ocet nebo citrónovou šťávu. Na chvíli je to zmate a navíc si hezky provoníte byt. Ověřený je Eukaliptus, Máta nebo Tea tree.
Může se ale také stát, že tím způsobíte jejich rozprchnutí do dalších částí bytu, případně přesídlení celé kolonie. Proto je nutná i fyzická likvidace mravenců.
Koupíte je v drogerii. Mravenci si ji zanesou do kolonie. Návnada obsahuje látky, po kterých se královna stane neplodná a kolonie vymře. Jen to chvíli trvá.
I tak je ale dobré při výskytu faraonů zkontrolovat celý byt, protože kolonií bývá více.
Vždy platí, že čistota je základ. Štěnice si můžete přivézt odkudkoli. Stačí jedna a najednou jich je plno. Jak poznáte, že je máte doma, najdete v článku Jak likvidovat štěnice.
U rusů a švábů také utěsněte cesty od sousedů, kterými se hmyz může dostat k vám, pokud je to možné. Rybenky a stínky nahrubo vysávejte, stejně tak vysajete klíště, pokud není zakouslé.
Vodním vysavačem Hyla doma rychle a pořádně uklidíte, protože běží jako pračka vzduchu. Tak stáhnete z bytu i jemné hmyzí nožičky a pavučinky, které poletují vzduchem a dostávají se do skříní i do jídla.
Tento multifunkčí vysavač si můžete před koupí vypůjčit a vyzkoušet
Líbí se vám tento článek ? Tak dejte like a sdílejte ho vašim přátelům na FB. 🙂