Categories: Chlupatí mazlové

Jak se nejlépe postaráte o psa v zimě. Kožich je izolace

Většina huňatých psů zimu vítá. Sníh, mráz, to je jejich. Pesíky – delší chlupy brání vodě, aby se dostala k tělu a podsada hezky hřeje.

Aby vašemu psovi zima nevadila, udržujte mu kožich v kondici. Když se mění okolní teplota, tak se chlupy buďto narovnávají nebo se pokládají. Tím se dynamicky mění výška izolační vrstvy a pes reguluje svoji teplotu.

Pokud ale pes žije převážně doma ve vyšší teplotě, jeho tělo netrénuje a hůř se vyrovnává s pobytem v chladu.

Pomozte svému psu užít si zimu

Jsou na to dva jednoduché triky

Vyčesávání správným hřebenem

Protože psi línají přirozeně po celý rok, mají v kožichu určité množství mrtvé slepené srsti. Vyčesávejte proto hřebenem, který má středně dlouhé zaoblené plastové zuby jako je Foolee Easee. Tyto hřebeny:

  • vyčešou mrtvou srst
  • zaoblenými zuby masírují a stimulují pokožku
  • nevyřezávají zdravé chlupy tak jako to dělají kovové kartáče

Po vyčesání musí zůstat kožich načechraný a vzdušný, ne prořídlý.

Procházky venku ve stálém pohybu

Když jste venku se psem, tak dbejte na to, aby se pořádně proběhl. I když je starší, půjde pomalu a bude si vyřizovat svoje věci, bude se pořád hýbat. Tím se bude pejsek průběžně otužovat a jeho kožíšek nabude na objemu.

Rozhodně ho s sebou neberte do míst kam psi nesmí. Musel by celou dobu čekat hodiny uvázaný venku.

Určitě jste už viděli klepající se psy přede dveřmi obchodů, hospod nebo zamčené ve vymrzlém autě. Takhle psovi zaděláte přinejmenším na nachlazení a sobě na velký účet u veterináře.

Pozor na ztrátu izolační schopnosti kožichu

Když chováte psa venku, přijdou velké mrazy a chcete mu dopřát pohodlí, nepřemísťujte ho do teplé místnosti nad 15 stupňů.

Jeho organismus si pak bude myslet, že je jaro a začne línat. Tím pes samozřejmě přijde o zimní kožich a bude mít venku potíže, protože jeho kožich přišel o tepelně izolační schopnosti.

Dejte pozor na promočení srsti

Pokud doma máte “měšťáčka” jedno jaké rasy, tak ho po příchodu z deštivé procházky nenechávejte uschnout ve studené předsíni.

Kožich v bytě chovaných psů nemá stejnou izolační schopnost jako srst venku žijící zvířat. Pes by se mohl lehce nachladit. Případně si na studené podložce přivodí zánět ledvin apod.

I když si lehne do pelíšku nebo na deku, od mokrého kožichu se materiál podložky většinou rychle namočí a studí.

Povzbuzení růstu kožichu

Ke krásnému zimnímu kožichu můžete psovi pomoci koupelí v šamponu Foolee Beauty Deep Nourish&Repair, který podporuje růst a regeneraci srsti.

A protože starší psi po namočení nevoní, pomůže vám proti zápachu šampon Foolee Beauty Odor Control.

Pak už jeho vůně nebude nikomu vadit a může být s vámi na gauči.

Kteří psi jsou náchylní k prochlazení

  • Staří nebo nemocní psi
  • Štěňata
  • Feny po porodu
  • Hladkosrstí psi a naháči

Tyto skupiny by měli být přes zimu v teple. Když pes kožich nemá, tak mu ho pořiďte. Oblečků je na výběr víc než pro paničky a můžete v obchodech zkoušet a vybírat.

Je mnohem lepší zajít osobně do krámu a obleček dobře vyzkoušet než nakupovat v eshopu. Každý pes je jiný a když ho obleček bude někde dřít, dojde k poškození již tak citlivého kožíšku.

Nenechte psa v zimě plavat

Občas vidíte i v zimě nějakého retrívra v řece nebo jezeru, jak radostně loví klacek nebo míček. Pokud ho nedokážete udržet na břehu, tak s ním pak alespoň běhejte a rychle domů.

Mokré psy nenechávejte venku. Měli by mít k dispozici zateplenou boudu s podlahou, která dobře izoluje a nedrží vodu.

Nezapomeňte na tlapky

Po zimní procházce ve městě nebo po solené silnici zkontrolujte pejskovi tlapky.

Může si je snadno zranit ostrým posypovým materiálem. Sůl tlapky rozežírá a tak mu je osprchujte čistou vodou. Pak ošetřete balzámem na tlapky nebo indulonou.

Hodí se i bačkůrky, ale některé psy je náročné obouvat.

Užijte si všichni zimu ve zdraví.

Líbí se vám článek? Tak ho sdílejte dál 🙂