Většinou až po nastěhování zjistíme, že v novém bytě něco páchne. Zaměstnanci realitní kanceláře často uklidí nepořádek po bývalém nájemníkovi, případně nechají vymalovat. Zvýší tak malou investicí výrazně hodnotu bytu při prodeji, ale neodstraní jádro problému.
Během nákupu nebo smlouvání o ceně v bytě nejsme tak dlouho, abychom si neobvyklého zápachu všimli a pak už je pozdě.
Obsah
Letitý zápach z klasických cigaret, doutníků nebo marihuany neodstraníte jen vyvětráním. Zbavte se zápachu co nejdříve, něž si na něj zvyknete. Znamená i zdravotní riziko, hlavně pro malé děti.
Zasáklý dehet z cigaret způsobuje žloutnutí až hnědnutí stěn a stropu. Na stěnách se v nové malbě začnou objevovat nepravidelné fleky, případně obrysy nábytku. Podle nich poznáte, oč jde.
Návod na odstranění starého zápachu kouře :
To samé nás čeká i u tapet. Pevně držící dřevěné obklady stačí přípravkem nastříkat. Stejně tak omyjte původní nábytek a vybavení jako je lednice nebo kuchyňské spotřebiče.
Nová dlažba je OK. Problém je nový koberec nebo lino na staré dřevěné podlaze. Dřevo v sobě zápach drží. Dříve oblíbené dřevěné parkety se většinou časem rozeschnou a ve spárách je hotové skladiště různých smradlavých věcí.
Tady pomůže vyškrábání a vysátí spár. Pokud byla podlaha někdy nalakovaná, stačí k definitivnímu odstranění zápachu její umytí stejným přípravkem jako na stěny.
Pokud ale byly parkety nebo prkna jen voskované nebo bez povrchové úpravy, použijte lihový odstraňovač zápachu kouře. Ten nezpůsobí nabobtnání dřeva ani pozdější rozestoupení spár.
Můžete ho použít i na odstranění zápachu ze starší plovoucí podlahy. Ty měly jako základ lisovaný papír a jsou tedy velmi citlivé na namáčení.
Důležité je, že přípravky firmy Purodora zápach odstraní, nepřekryjí ho krátkodobě nějakou vůní.
Jedna kočka nebo pes většinou výraznou pachovou stopu nezanechá. Ale více zvířat už se na stavu bytu podepíše. Často bývají stěny prosáklé močí nebo kočičím značkováním.
Na rozdíl od zápachu kouře se moč zasákne do hlubších vrstev omítky. Většinou stačí oškrábat malbu do jednoho metru na zemí, protože výš pes (většinou) nedočůrá. Omítku pak nasytíte naředěným roztokem Čističe a odstraňovače zápachu zvířat 3v1. Obsahuje i dezinfekci, která se postará o kolonie bakterií, které v pročůraných stěnách jsou.
Pokud jsou stěny v přízemním nebo sklepním bytě vlhké a nechcete je víc namáčet, máte k dispozici opět lihový prostředek na odstranění zápachu moči koček a psů. Ten se běžně používá na odstranění zápachu matrací a sedaček, ale v tomto případě je na odstranění zápachu ze zdi lepší.
Starou moč, případně exkrementy zapité do podlahy musíte vymýt. Pokud byl na zemi koberec bez historické hodnoty, tak ho prostě vyhoďte. Pokud to nemůžete udělat, návod na praní koberce najdete tady, jen do vody přidejte mimo saponátu přípravek na odstranění zápachu.
Podlahu umyjte “námořnickým” způsobem. Přípravek obsahuje i mycí prostředek, takže to půjde dobře.
Dlažbu takhle myjte horkou vodou. Ideální je použít nějaký mycí systém jako například Nimbus od Hyly. Tím totiž odsajete i špínu a zasáklou moč ze spár. Normálním mopem spáry nevyčistíte, spíš jen víc zašmudláte.
Přípravek Čistič a odstraňovač zápachu zvířat 3v1 odstraňuje i zápach lidské moči a exkrementů.