Jak odstraníte zápach moči, když si kočky z ložnice udělají záchod

Kočka v posteli - jak postel vyčistíte, když se tam počůrá

Pravidlo je, že z hlediska kočky si za to vždycky můžeme sami. Příčinami jsou nejčastěji tyto situace :

  • V ložnici kočku zapomeneme a ona (on) se nemůže dostat ke svému záchodku
  • Kočku něčím naštveme a tak využívá možnosti uvést věci na pravou míru
  • Koček v domácnosti je víc a ona(on) si potřebuje vymezit teritorium

Kočky jsou normálně nesmírně čistotné a k označení svého domova používají pouze jemné feromony. Tvoří se jim v žlázkách mezi koutkem tlamičky a kořenem ucha. Takže když se o vás kočička jemně otírá hlavičkou, právě si vás označuje jako důvěryhodnou osobu, které se nemusí bát. Stejně tak to dělá u nábytku, tašek a všeho dalšího domácího vybavení, ke kterému se dostane,aby se cítila bezpečně. Tuhle vůni lidé prakticky nevnímají.

Enzymatický čistič na kočičí moč BactoDes
Enzymatický čistič na kočičí čůrky Bactodes

Zápach kočičí moči je něco úplně jiného. Vzhledem k tomu, že jsou kočky masožravci, obsahuje jejich moč mimo močoviny ještě felinin. Tato látka má charakteristický zápach podobný čpavku a její obsah závisí na množství hormonů ( testosteronu apod.). Po kastraci se její množství upraví.

Odstranění kočičích čůrků

Jak jste se možná už přesvědčili, běžné přípravky moc nepomáhají. Hlavně proto, že sapony a čistidla odstraní pouze část biologického materiálu, který se zasákl do matrace nebo polštáře. To přes vůni čistidla nepoznáte, ale kočka ano. A vrací se na místo činu, aby obnovila označení.

Řešením jsou enzymatické čističe. Jsou to v podstatě roztoky speciálních kmenů bakterií, které se živí bílkovinami a jinými součástmi kočičí moče. Když sežerou, co potřebujete, tak pojdou a rozloží se.

Postup při čištění enzymatickým čističem

Nejoblíbenější je enzymatický čistič Bactodes Animal , tak si to ukážeme na něm. Postup se trochu liší podle toho, jestli moč již zaschlá nebo čerstvá. Na hladké plochy stačí ubrousek s enzymatickým čističem.

  1. Pokud ještě vidíte loužičku, odsajte ji papírovou utěrkou nebo nebarveným toaletním papírem. Když jde o výkaly, tak je seškrábněte a seberte. Stejně tak zvratky.
  2. K lahvi enzymatického čističe našroubujete aplikační trysku. Roztok nastříkáte přímo na skvrnu a ještě cca 5 cm kolem. Enzymatický čistič se stejně jako moč zapije do materiálu a bakterie začnou produkovat enzymy, které moč a jiné zbytky rozloží.
  3. Nechte minimálně 15 – 20 minut působit. Přebytečnou kapalinu pak odsajte papírovou utěrkou. Pokud je moč již zaschlá, přikryjte místo na několik hodin ještě igelitem nebo folií. Nebude tak rychle vysychat a dáte bakteriím čas na likvidaci všech organických nečistot.
  4. Pokud je potřeba, druhý den místo přeperte čistou vodou s mýdlem nebo přírodním saponem. Na to je ideální nějaký vodní vysavač, protože dokáže vytáhnout vodu i z hloubky matrace nebo koberce.

Prevence močení kočky v ložnici

Pokud ale nechcete v budoucnu znovu tyto věci řešit, musíte odhalit příčinu kočičího značkování. Dost často si tím kočky říkají o pozornost, která jim podle jejich soudu chybí v době, kdy si o ni říkají. A samozřejmě při odchodu z bytu vždy zkontrolujte, kde si váš chlupatý mazel zrovna ustlal.

Použití enzymatického čističe vám zajistí, že kočka na inkriminovaném místě již nebude cítit svoji značku a proto nebude mít potřebu se tam vracet.