FRANCOUZSKÝ POLIBEK … aneb láska na celý život. Beauceron

beauceron ve vodě péče o srst čistá pohoda

Chlupatá hlava se studeným čumákem se mi najednou úplně celá zabořila do klína a ani nevím, kdy se moje prsty dostaly do hebkého kožichu. Zažili jste někdy ten pocit, kdy vnímáte jen jemnost psího kožíšku a čas se najednou zpomalí? Pes, když chce pohladit si to umí prostě zařídit….a vždy to funguje…

Beauceron mění majiteli život

Pes v lásce nikdy nelže, o tom vypráví velké množství příběhů. Můj příběh s beauceronem (vyslovuje se boseron) se začal psát před čtvrt stoletím. Výběr plemene vznikl vlastně rodinným kompromisem. Volili jsme mezi německým ovčákem a chlupatým briardem.

beaucerom s hubicí na vyčesávání psí srsti přímo do vodního vysavače Hyla

A tak nám v roce 1997 ocitla na zahradě půlroční vyděšená beauceronka. Na ty oči, které se na mě tehdy dívaly zpoza míchačky, už nikdy nezapomenu.

Rozum říkal: “tohle vyděšené štěně nechceš, chceš hlídače, okamžitě to štěně vrať!” Srdce však poskočilo radostí: “Super, mám tu práci a můžu dávat tomuto tvorečkovi lásku…” Hádejte co asi zvítězilo? Rozum to nebyl…

Původní plán mít tvrdého psa na ochranu domu sice nevyšel, Bea mi však do života přinesla mnohem větší hodnotu … lásku, porozumění a naučila mě jak se radovat z každičkého i pidimidi úspěchu. Tak jsme poznala typickou vlastnost tohoto plemene. Beauceron mění majiteli život.

Kde jsem brala rozumy o ” venkovském šlechtici” beaceronovi ?

Doporučuji vždy začínat u chovatele

O péči mi řekl hodně sám chovatel a doporučil mi obrátit se na poradkyni chovu. Mimochodem, podle toho poznáte dobrého chovatele.

Poradce chovu je funkce v klubu pro dané plemeno. Má přehled o chovu a chovatelích a členům klubu pak poskytuje rady a doporučení týkající chovu. Tehdy jsem ještě členkou klubu nebyla a o to víc mě překvapilo, s jakou ochotou mi nabídla, ať za ní přijedu, že mi vše řekne.

Sbírání informací o plemeni se stalo mým koníčkem Dozvěděla jsem se hodně i to, že to nejdůležitější o plemeni popisuje tzv. standard.

Výstavní šílenství jsme milovala

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Začala jsem jezdit na výstavy těchto psů, abych viděla co nejvíc beauceronů a popovídala s chovateli. Nejdřív se jen ptát, později socializovat štěně…Výstavy jsem považovala za nejideálnější prostředí. Jsou tu lidí všech věkových kategorií, hodně vzruchů a hluku. Chtěla jsem zažít jaké to je.

Šampon pro psy Foolee beauty Easy Deshedding pro vyčesávání v období línání s cypřišovým olejem Čistá pohoda

No a to víte, koupat dva velké psy před výstavou pak znamená velký úklid minimálně poloviny domu. Samozřejmě jsem to měla vychytané za ty roky zkoušení toho nejlepšího…Vlastní receptura na šampon a speciální procedura, aby srst po koupání nezůstala otevřená.

Moji psi měli svá předvýstavní “pyžama”. Kdyby mi tehdy přišla informace, že existuje něco jako suchý šampon na psí chlupy, určitě jsem si ušetřila přinejmenším úklid koupelny po koupání psů. Považuji je za perfektní vychytávku, která už zpříjemňuje soužití mnoha lidí a psů. Vyzkoušejte je také.

Šampon pro psy Foolee Beauty Odor Cotrol s limetkou pro dostranění zápachu suchá pěna

Jednoduchá aplikace na celého psa je nákladnější, ovšem ušetří hodně času, chlupy jsou vláčnější.

Vytřením do měkké savé utěrky nebo ručníku zbaví srst prachu, nečistot a v případě vůně “borůvkový muffin” i zápachu. Výhodou je možnost použít lokálně, třeba jen na znečištěné ucho, hlavu nebo zadeček aj..

Od té doby jsem sbírala informace a posílala dál.

Pojmenování ”venkovský šlechtic”, vystihuje dvěma slovy vzhled beacerona i charakter. Je to všestranné plemeno, hodí se na práci i sport, kde je ve výkonu spolehlivý.

Mezi hlavní vlastnosti beacerona patří:

  • věrnost a silné pouto ke svému pánovi a jeho rodině
  • chytrost a inteligence
  • je citlivý na hrubé zacházení
  • silná empatie, ale potřebuje pevné vedení
  • děti snáší dobře, stejně tak domácí zvířata, pokud je na ně odmala zvyklý
  • nedůvěřivost k cizím lidem
  • potřebuje dostatek pohybu.
  • má výbornou paměť a čich

Další vlastnosti jsou popsány ve standardu FCI

Péče a údržba srsti beacerona

Ta je jednoduchá. Nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Pokud psa nemáte v bytě, stačí v době línání zpravidla 2x ročně ve správnou dobu vyčesat.

Vyzkoušela jsem za ty roky již hodně hřebenů. Dlouhou dobu vedla pilka na srst. Nyní používám vyčesávací kartáč značky Foolee Easee. Vůbec neškrábe, nepíchá a dobře vyčesává podsadu, protože je vyroben z plastového kompozitu.

Nejlepší kartáč na psy Foolee Easee na kartáčování beaucerona. Široký hřeben se zaoblenými zuby

Můžete ho používat po celý život psa, od štěněte až po psí stařečky. Má příjemně tvarovanou rukojeť, která umožňuje měnit typ kartáče a výměnné hřebeny. Velkou výhodu vidím v možnosti, že přes speciálního nástavec kartáč připojíte k vysavači a můžete česat i v obýváku.

Po vyčesávání zůstávají chlupy vnádrži vysavače a místnost příjemně voní. Jak to? Používám vůni do vysavače. Miluju tu klasickou od Hyly, kterou jsem dostala při předváděčce.

Znáte i Vy případy, kdy pes nesmí do bytu kvůli chlupům všude? Nyní už toho bát nemusíte, proto sdílím tuto zkušenost. Jsem vděčná, že žiji v době, která umožňuje příjemné soužití člověka a psa v čisté domácnosti. (JS)

Kartáč foolee one pro precizní vyčesávání v období línání nasazený na hubici foolee air pro odsávání psích chlupů přímo do vysavače