Při výletě se určitě stavte ve Sklářské galerii Jiřího Pačínka

Pekelný kocour ve sklárně Pačinek

Na konci února jsem projížděl ze Cvikova Lindavou, jak už to tak mám při svém povolání obchodního cestujícího pro Hylu v popisu práce. Zrovna se mnou jezdila jezdila dcerka, shodou okolností na prázdninách.

Venkovní skleněný objekt u huti Jiřího Pačínka v Lindavě

A že pojedeme doPekelných dolů, když mám čas mezi schůzkami. Najednou jsem si všiml na plotě za potokem něčeho sakra neobvyklého. Otočím auto, přejedu kamenný mostek a byli jsme v jiném světě.

Ve staré dřevěnce byla schovaná malá sklářská huť!

Vlezli jsme dovnitř a nejen že nás sympatický fousatý mladý muž nevyhodil, ještě nás nechal koukat, jak dělá s parťákem pivní džbánek. Kolem pobíhal jezevčík a na lavici chrápal zrzavý kocour v tak přesné vzdálenosti od pece, aby mu nedělala díry do kožichu a při tom hřála.

Až následně, při prohlídce galerie, jsme se dozvěděli, že jsme v první huti pana Jiřího Pačínka. Vytváří naprosto úžasné věci z hutního skla. Pracoval jsem přes deset let ve sklárně v Poděbradech, ale něco takového jsem neviděl. Dcera byla jak v Jiříkově vidění. A tati podívej se sem! Hele medůzy! A koukej na ty čertice ! Pojď sem, tohle musíš vidět!

Venkovní zahrada byla zázračná.

V únoru kvetly na zahradě skleněné květy, se kterými si hrálo sluníčko. Občas zasněžilo a počasí dávalo dřevěnce přídech neskutečna. A protože Pekelné doly byly navíc zavřené, stal se z návštěvy ve sklárně Jiřího Pačínka zlatý hřeb celého dne.

Takže tatínkové a maminky, pokud chcete, aby vaše ratolesti pustili mobily a začali se koukat kolem sebe, udělejte si výlet do Lindavy nebo do druhé sklárny pana Pačínka v Kunraticích. Je tu další galerie a skleněná zahrada. Kdo ví, třeba si tam vyberete něco krásného domů. Podívejte se na stránky http://www.pacinekglass.com/ , kde jsou vypsané akce pro děti i dospělé.

Sklárny a galerie najdete na adrese:

Lindava 82 , 471 58 Cvikov , GPS 50.7510381N, 14.6624658E

Kunratice u Cvikova 147, 471 55 Kunratice u Cvikova GPS 50.7671847N, 14.6786358E