Kočka pro alergika

kočka pro alergika

V každé čtvrté domácnosti v České republice žije aspoň jedna kočka. Proč? Má svého majitele ráda takové, jaké jsou. Vybrala si je.

Zároveň je každý třetí obyvatel naší vlasti lékařsky uznaný alergik. Pokud máte alergii a jste zároveň kočkomil, budou pro vás následující informace důležité.

Než svého macka vyhodíte, zjistěte si na co přesně jste alergičtí

alergeny sada na zkoušku snášenlivosti
Sada na testy

Obecným omylem je, že alergii vyvolává kočičí srst. Ve skutečnosti je tento typ alergie nesmírně vzácný. Nejčastější jsou alergie na:

  1. pyl, prach a plísně, které si kočka přinese v kožíšku z venku
  2. bílkovinu Fel D1, která je obsažena v kočičích slinách
  3. šupinky kočičí kůže
  4. výkaly roztočů a roztoči žijící na kočce
  5. kočičí moč a exkrementy

Ideální je, když si už před pořízením kočky necháte udělat testy na jednotlivé alergeny aproberete svoje přání s alergologem.

Jak doma omezíte množství kočičího alergenu

Bez rychlého čištění vzduchu a prostoru se vdechování alergenů projeví kašlem, rýmami, svěděním očí, astmatem nebo ekzémy. Takže stačí omezit množství alergenu na snesitelnou míru. Kupodivu se nejedná o medicinské ani nákladné řešení.

norská lesní kočka vodní vysavač Hyla
Vodní vysavač Hyla

Alergeny namočte

Prakticky všechny výše uvedené alergeny se dobře pojí s vodou. Stačí do vody ve vodním vysavači bez filtrů přidat smáčedlo jako je obyčejná soda a výsledek vás mile překvapí.

Proč má být vysavač bez filtrů

Protože filtry a Hepa filtry slouží k zachycení askladování alergenů .


Částečky bílkoviny FelD1 z kočičích slin jsou pouze 0,5-2,5 mikronu velké. Po vysušení na filtru je proud vzduchu rozláme na tak malé kousky, že projdou póry v sebelepším filtru. Tím se koncentrace alergenu ve vzduchu po úklidu zvyšuje.

Stejně tak se drobí výkaly roztočů. Proto po vysávání stoupá možnost alergické reakce.

Buďto tedy po každém úklidu vyhoďte sáček, vytřete vysavač zevnitř a po každém třetím úklidu i filtry, jak doporučují výrobci, nebo si pořiďte vodní vysavač.

Vodní vysavač pro alergiky

Vodní vysavač pro alergiky Hyla

Hyla má v režimu praní vzduchu vysoký průtok vzduchu tak jak to doporučuje Český zdravotní ústav.

Proto velmi rychle sníží množství prachu a alergenů ve vzduchu. Odstraníte s ní alergeny ze oblečení, vybavení bytu i matrací.

Hyla alergeny zapírá do vody, tak se nemohou vrátit zpět do bytu a dráždit vás.

S odsávaným kartáčem vysajete kočičí kožíšek během vyčesávání. Tím pádem nedojde k rozptýlení alergenů po místnosti.

Na konci úklidu vše vylijete do odpadu. Máte jistotu, že jsou všechny alergeny z kočky pryč. Protože jako jediná na světě má Hyla samočistící rotační separátor, může s ní uklízet i alergik a nejste tak závislí na pomoci okolí.

Jak omezíte množství jednotlivých alergenů na kočce

Kočka olizuje nos

Pyly, prach a spory plísní

Tyhle alergeny kočky nasbírá do kožíšku venku. Pokud kočka zůstává jen doma, máte klid. Pro malé děti je ale “venkovní” kočka dobrým trenérem imunity, jak se můžete dočíst zde.

Bílkovina Fel D1 z kočičích slin

Kocour vyčesávaný kartáčem Foolee easee
Odsávaný kartáč Foolee easee

Její množství v kočičím kožíšku omezíte koupáním kočky. Speciální a velmi drahé šampony sníží na cca 3 dny až týden její množství, ale pro kočku může být časté koupání stresující.

Můžete využít kočičí šampony s Aloe Vera a Tea tree, které podpoří tvorbu zdravé srsti a smyjete s nimi alergeny stejně dobře. Kočka si tuto bílkovinu do kožíšku při ulizování stejně vrátí. Určitou pomocí jsou i suché šampony v kombinaci sodsávanými kartáči. Pokud máte tento typ alergie, neměli by jste kočku sami vyčesávat klasickými kartáči.

Šampon pro kočky Foolee Beauty Deep Nourish & Repair pro hloubkovou výživu a regeneraci srsti
Kočičí šampon

Šupinky kočičí kůže souvisí a roztoči a jejich výkaly

Roztoči se živí odumřelou kůží. K jejímu natrávení používají specifické plísně. Proto jsou jejich exkrementy extrémně alergizující. Jejich množství na kočce se dá snížit vyčesáním odsávaným hřebenem nebo, v případě “nahých” plemen koček jako je Sfinx, i koupáním v šamponu s přídavkem přírodních olejů.

Alergeny z kočičí moči a výkalů jsou specifické

kočka kočičí záchod hygiena

Kočka je masožravec, tak její moč obsahuje velké množstvímočoviny, produkty rozkladu odumřelých buněk a krevních částic, přebytečné minerální a stopové prvky, hormony a enzymy.

Speciálně moč kočky obsahuje aminokyselinu felinin, která způsobuje charakteristický zápach podobný čpavku.

Enzymatický čistič na kočičí moč BactoDes
Enzymatický čistič na kočičí moč

Obsah felininu závisí hlavně na množství testosteronu. Proto je víc cítit moč kocourů. Kastrací se tak také sníží zápach kočičí moči, protože se jí omezí tvorba testosteronu.

Množství alergenu v kočičím záchodu snížíte používáním enzymatických přípravků, které rychle rozkládají bílkovinné složky moči a výkalů (alergeny) a omezují tak jejich uvolňování do vzduchu.

Navíc stelivo v kočičím záchodu déle vydrží a nebude tolik cítit.

Je řešení hypoalergenní kočka?

dítě máma kočka alergie

Hypoalergenní kočka neexistuje. Jedna firma v USA je prodávala v cenách od 70.000,- Kč výše, ale posléze se ukázalo, že alergizují stejně jako minda zpod okapu.

Takže, milí milovníci koček, koťat a kocourů, řešení se dá najít téměř vždy. Zbavit se vašeho chlupatého společníka je až poslední možnost.

Protože většina koček u nás nejsou zrovna ušlechtilá plemena jako je Sibiřská kočka nebo Sphynx, věnujte se péči o jejich kožíšek jak je popsáno výše a budete spokojeni všichni.