Úklid podle Feng Shui: 3 zásady, které se budou hodit každému

Domov uklizený podle zásad feng shui.Čistá pohoda

Pokud kolem sebe máme nepořádek, nemůžeme čekat, že uvnitř budeme cítit klid a pohodu. Nepořádek vnější se odráží i uvnitř. Lidská psychika reaguje na prostředí kolem sebe.

Ať již pociťujeme jakékoliv negativní pocity a zažíváme jakékoliv problémy osobního, vztahového, zdravotního, profesního či finančního rázu, úklid může jedině prospět. Tak to hlásá starobylé čínské učení Feng Shui, které také nabízí celou řadu praktických tipů na úklid a očistu domova.

1. Očista je základ

Očista je základním kamenem Feng Shui. Využívá se přitom dvou klíčových prvků, které tvoří samotnou podstatu Feng Shui. Již dle názvu jde o vodu a vítr, resp. vzduch.

  • Dokážete si snad představit úklid bez dokonalého vyvětrání anebo úklid bez vody?
  • Jak by takový úklid vypadal, kdybychom nemohli řádně otevřít okna a omýt vodou vše znečištěné?

Feng Shui pracuje s životní energií čchi. Ta je všude kolem nás a měla by plynule proudit. Tak přináší vitalitu, zdraví, spokojenost a radost do života. Pokud jí stojí v cestě překážky, které omezují její proudění, dochází k problémům, objevuje se nesoulad.

Symbolem stagnující energie je přitom podle čínských mistrů v první řadě všudypřítomný prach. I proto je úklid, který prachu zbavuje, tak důležitý.

Cílem Feng Shui je přitom primárně právě soulad a harmonie, člověka se svým okolím, vnějšího a vnitřního prostředí. Přestože jde o rozsáhlý, vzájemně provázaný systém, lze z něho využít i jednoduché návody a triky.

Dosáhnout harmonie prostoru vůbec není tak složité, jak by se mohlo zdát, začíná to očistou – úklidem kolem sebe…

Jednoduchý interier uklizený a uspořádaný podle zásad Feng Shui. Čistá pohoda
Kde začít? Začněte úklidem kolem sebe

2. V jednoduchosti je krása

Jakkoli je očista prostoru prospěšná. Jejím smyslem není sterilizace. Čistý byt rozhodně neznamená 100% dezinfikovaný byt, ačkoliv se nás o tom snaží výrobci dezinfekčních a agresivních čisticích prostředků přesvědčit. Agresivní chemie se neslučuje se zásadami Feng Shui, které čerpá inspiraci především z přírody a jejích zákonitostí.

Pokud chcete uklízet v duchu principů starých čínských mistrů, uklízejte šetrně. Využijte přírodní prostředky pro úklid, které znaly už naše babičky. Hodit se bude ocet, jedlá soda nebo sůl. To vše jsou účinné přírodní čističe, navíc se schopností pohlcovat nejenom pachy, ale i negativní energii. Působení a účinky těchto čističů ještě prohloubí esenciální oleje aromaterapie.

Sílu chemických čističů lze snadno nahradit mechanickou silou. Úklid se dá realizovat téměř bez chemie, pokud budete mít k dispozici spolehlivé pomocníky. Tím hlavním je kvalitní vysavač, který si poradí s nejrůznějšími mechanickými, organickými i anorganickými nečistotami a vyčistí vzduch od prachu. Takový je vodní vysavač Hyla.

Vodní vysavač Hyla v duchu principů Feng Shui kombinuje sílu větru (vzduchu) a vody.

Jak uklidíte podle zásad feng shui.Čistá pohoda
V jednoduchosti je krása

3. Méně je více

Nejde jenom o agresivní chemii. Úkolem Feng Shui je zbavit byt všech překážek, které brání proudění energie, všech nepotřebných, nefunkčních nebo negativních předmětů. S úklidem bychom se měli zbavit všeho, co nás zbytečně zatěžuje.

S úklidem podle Feng Shui byste měli přemýšlet o své obydlí.

Měli byste se zbavit harampádí, všech zbytečností, které představují zbytečnou zátěž pro život. Je jedno, zda tyto zbytečnosti vyhodíte, darujete nebo prodáte, důležité je se s nimi rozloučit. Rozloučíte se tak se stagnací a otevřete prostor novému.

Myslete na to, že místem, kudy do domu proudí nová energie je především vchod a vstupní chodba, označované jako Ming Tang. Dle Feng Shui je tento prostor klíčový, přestože bývá často opomíjený. Právě tady by měl být volný prostor, aby tudy mohla proudit energie dovnitř. Skvěle zde zapadá zrcadlo (samozřejmě absolutně čisté, bez šmouh a mastných otisků).

Avšak pozor – zrcadlo by nemělo být umístěno přímo naproti vchodovým dveřím, jinak energii odráží zase ven z domu.

Proudění energie snadno povzbudíte tak, že důkladně omyjete rámy dveří a oken. Můžete využít roztok octa a vody, tzv. kyselou očistu prostoru, která má schopnost rozpohybovat stagnující energii.