… …

Alergik a kočky

Alergie dítěte na kočku řeší máma úspěšně

V každé čtvrté domácnosti v České republice žije aspoň jedna kočka. Proč ? Má svého majitele ráda takové, jaké jsou. Vybrala si je. Zároveň je každý třetí obyvatel naší vlasti lékařsky uznaný alergik. Pokud k nim patříte a jste zároveň kočkomil, budou pro vás následující informace důležité.

Než svého macka vyhodíte, zjistěte si typ alergenu

Obecným omylem je, že alergii vyvolává kočičí srst. Ve skutečnosti je tento typ alergie nesmírně vzácný. Nejčastější jsou alergie na:

 1. pyl, prach a plísně, které si kočka přinese v kožíšku z venku
 2. bílkovinu Fel D1, která je obsažena v kočičích slinách
 3. šupinky kočičí kůže
 4. výkaly a roztoče žijící na kočce
 5. kočičí moč a exkrementy
Ampule alergenů pro zjištování reakcí

Ideální je, když si už před pořízením kočky necháte udělat testy na jednotlivé alergeny a proberete svoje přání s alergologem.

Bez rychlého čištění vzduchu a prostoru se vdechování alergenů projeví kašlem, rýmami, svěděním očí, astmatem nebo ekzémy. Takže stačí maličkost – omezit množství alergenu na snesitelnou míru. Kupodivu se nejedná o medicinská ani nákladná řešení.

Výborná zpráva pro vás a další alergiky je

že prakticky všechny výše uvedené alergeny se dobře pojí s vodou. Stačí do vody ve vodním vysavači bez filtrů přidat smáčedlo jako je obyčejná soda a výsledek vás mile překvapí. Proč má být vysavač bez filtrů? Protože filtry a Hepa filtry slouží k zachycení a skladování alergenů .


Částečky bílkoviny FelD1 z kočičích slin jsou pouze 0,5-2,5 mikronu velké. Po vysušení na filtru je proud vzduchu rozláme na tak malé kousky, že projdou póry v sebelepším filtru. Tím se koncentrace alergenu ve vzduchu po úklidu zvyšuje. Stejně tak se drobí výkaly roztočů. Proto
po vysávání stoupá možnost alergické reakce.

Buďto tedy po každém úklidu vyhoďte sáček, vytřete vysavač zevnitř a po každém třetím úklidu i filtry, jak doporučují výrobci, nebo si pořiďte vodní vysavač. Třeba Hylu.

Vodní vysavač pro alergiky Hyla

Hyla má vysoký průtok vzduchu podle doporučení Českého zdravotního ústavu, rychle sníží množství prachu a alergenů ve vzduchu a je schopná alergeny vysát ze záclon, závěsů, koberců, matrací. Protože alergeny zapírá do vody, tak se nemohou vrátit zpět do bytu a dráždit vás.

Stejně tak můžete vysát kočičí kožíšek, jako v tomto článku. Na konci úklidu vše vylijete do odpadu a je to, jako by jste si na každý úklid pořídili nový vysavač. Protože jako jediná na světě má Hyla samočistící rotační separátor, může s ní uklízet i alergik a nejste tak závislí na pomoci okolí.

Odstranění jednotlivých alergenů

 1. Pyly, prach a spory plísní, které má kočka v kožíšku, omezíte pohybem kočky venku. Pokud bude doma, nenabere je na sebe. Pro malé děti ale kočka může být dobrým trenérem imunity, jak se můžete dočíst zde. V pylové sezóně vám také pomůže často vysát vlastní oblečení a vyměnit pylový filtr v autě
 2. Výskyt bílkoviny Fel D1, která je obsažena v kočičích slinách, se někdy doporučuje omezit koupáním kočky. Speciální a velmi drahé šampony sníží na cca 3 dny až týden její množství, ale pro kočku může být časté koupání stresující. Můžete využít kočičí šampony např. s Aloe Vera a Tea tree, které podpoří tvorbu zdravé srsti a smyjete s nimi alergeny stejně dobře. Kočka si tuto bílkovinu do kožíšku při ulizování stejně vrátí. Určitou pomocí jsou i suché šampony v kombinaci s odsávanými kartáči. Pokud máte tento typ alergie, neměli by jste kočku sami vyčesávat klasickými kartáči.
 3. Šupinky kočičí kůže souvisí a roztoči a jejich výkaly. Roztoči se právě odumřelou kůží živí a díky tomu produkují právě exkrementy. Jejich množství na kočce se dá snížit vyčesáním odsávaným hřebenem nebo, v případě „nahých“ plemen koček jako je Sfinx, i koupáním v šamponu s přídavkem přírodních olejů.
 4. Alergeny z kočičí moči a výkalů jsou specifické.
  Močení je hlavní způsob vylučování rozpustných odpadních látek tělesného metabolismu. Protože kočka je masožravec, tak její moč obsahuje velké množství  močoviny., produkty rozkladu odumřelých buněk a krevních částic, přebytečné minerální a stopové prvky, hormony a enzymy. Speciálně moč kočky obsahuje aminokyselinu felinin, která způsobuje charakteristický zápach podobný čpavku. Obsah felininu závisí hlavně na množství testosteronu. Proto je víc cítit moč kocourů. Kastrací se tak sníží také zápach kočičí moči , protože se jí omezí tvorba testosteronu. Množství alergenu v kočičím záchodu snížíte používáním enzymatických přípravků, které rychle rozkládají bílkovinné složky moči a výkalů (alergeny) a omezují tak jejich uvolňování do vzduchu. Navíc stelivo v kočičím záchodu déle vydrží a nebude tolik cítit. Dobrou službu vám udělají také když se kočka vyčůrá na sedačku, matraci nebo svůj pelíšek.

Kočka schovaná v koberci

Takže, milý milovníci koček, koťat a kocourů, řešení se dá najít téměř vždy. Zbavit se vašeho chlupatého společníka je až poslední možnost. Protože většina koček u nás nejsou zrovna ušlechtilá plemena jako je Sibiřská kočka nebo Sphynx, věnujte se péči o jejich kožíšek jak je popsáno výše.

A mimochodem – hypoalergenní kočka neexistuje. Jedna firma v USA je prodávala v cenách od 70.000,- Kč výše, ale posléze se ukázalo, že alergizují stejně jako minda zpod okapu. Přeji vám dlouhý spokojený život s vašimi chlupatými přáteli.